Посен колач со мармалад

За оваа рецепта ви се потребни следниве состојки:

  • 2 чашки шеќер (250 ml)
  • 5 лажици мармалад
  • 4л. зејтин
  • 2 чаши брашно
  • 1 пециво
  • 2 чаши кисела вода
  • 1 кесичка ванила
  • 1 кесичка цимет

 

Сите намирници се мешаат заедно и се пече во правоаголно тавче бр.40

Откако ќе се испече,додека е сеуште топло,се премачкува со мармалад по ваша желба.По ладењето се премачкува со растопено 100г чоколадо со 2 пали коцки маргарин или пак се наросува рендано чоколадо,кокос или медели ореви.

Вкусна обланда со чоколадо и лешник
Чоколаден мус со авокадо

Post Author: