Силен земјотрес во Крит, Грција

Сеизмички земјотреси се почувствуваа утрово во грчкиот регион Атика. Според првичните проценки, земјотресoт се случил во поморскиот регион , помеѓу островите Китера и Крит и бил 5,8 единици по Рихтеровата сила, пренесува „Катимерини“.

Земјотрес во Грција

Според Евро-медитеранскиот институт, земјотресот бил посилен од шест единици Рихтер и епицентарот бил на околу 179 километри западно од Хераклион на Крит. Дописникот на Радио Белград од Атина Мајда Симунец објави дека нема повредени или повредени.

Сеизмологот Ефтимос Лекас за локалните медиуми изјави дека земјотресите што тој ги запомни во Грција се поврзани со разорниот земјотрес во Албанија, како и со земјотресот во БиХ.


Индија почна да купува чист воздух поради зголеменото загадување
Кражба како на филм: Ограбен музејот во Дрезден(Видео)

Post Author: