Скопски бургер бар донира оброци за деца без родители, социјални случаи по повод Водици

Скопски бургер бар донира оброци за деца без родители, социјални случаи по повод Водици

Урбан Бургер Бар кој се наоѓа во скопската населба Карпош 1 реши да донира оброци за деца без родители, социјални случаеви и на оние кои топлиот оброк им е најпотребен по повод христијанскиот празник Водици. Оваа хуманитарна акција е дел од хуманитарната граѓанска иницијатива Ретвитни оброк кој се одржува повеќе од 4 години. Анализите покажуваат […]

Денес е светски ден на фотографијата

Денес е светски ден на фотографијата

Во светот, на денешен ден се одбележува денот на фотографијата(World Photography day), еден од најголемите пронајдоци во светски рамки. Од 2010 година, осми јануари се одбележува како ден на фотографијата. Во 1839 година е претставена дагеротипијата, првата успешна фотографска постапка. Некогаш, фотографирањето било привилегија на малкумина, па затоа и се создавала и сметала за вистинска […]

Интервјy со Ненад Келебиќ - репрезентативец во карате со интернационални успеси

Интервјy со Ненад Келебиќ – репрезентативец во карате со интернационални успеси

1.Кој е Ненад Келебиќ? Каратист со 19 – годишна кариера,професионален пожарникар веќе 4 ипол години. До сега имам настапувано на повеќе светски и европски првенства меѓу кои Европоското првенство во Лисабон 2014-та година каде освоив трето место. Исто така имам настапувано на Премиер лиги, од кои имав најуспешен настап во Лашко, Словенија и го освоив […]

Индија почна да купува чист воздух поради зголеменото загадување

Најнов тренд во Индија е да се купува свеж воздух. Загадувањето во Њу Делхи достигнува многу високо ниво на токсичност, па така во градот се отвораат барови кои нудат кислород а се со цел на населението да им овозможи полесно да дишат. Нивото на загаденост е околу 20 пати повисоко од она што Светската здравствена […]

Земјотрес во Грција

Силен земјотрес во Крит, Грција

Сеизмички земјотреси се почувствуваа утрово во грчкиот регион Атика. Според првичните проценки, земјотресoт се случил во поморскиот регион , помеѓу островите Китера и Крит и бил 5,8 единици по Рихтеровата сила, пренесува „Катимерини“. Според Евро-медитеранскиот институт, земјотресот бил посилен од шест единици Рихтер и епицентарот бил на околу 179 километри западно од Хераклион на Крит. […]

Кражба како на филм: Ограбен музејот во Дрезден(Видео)

Кражба како на филм: Ограбен музејот во Дрезден(Видео)

Крадците кои ограбиле германски музеј во Дрезден рано утрово зеле три комплети накит од почетокот на 18 век, соопштија полицијата и музејските власти. Накитот содржи дијаманти, рубини и смарагди. Надзорните камери регистрираа двајца мажи како провалуваат низ прозорци со решетки во Зелената ризница на Музејот во барокната палата во Дрезден. Потоа искршиле три сандука во […]

CNN објави снимки од ситуацијата во Албанија

CNN објави снимки од ситуацијата во Албанија

Како што веќе сите светски и домашни медуими објави за земјотресите во Албанија, CNN изнесе потресувачка снимка. На снимката се гледаат разрушени згради, оштетени автомобили и луѓе во паника. Сега за сега албанските медиуми пренесоа информација дека бројот на жртви изнесува 6 луѓе.

Два силни земјотреси ја погодија Албанија - Се тресеше целиот регион!

Два силни земјотреси ја погодија Албанија – Се тресеше целиот регион!

Силен земјотрес со јачина од 6,4 степени ја потресе Албанија околу 4 часот по локално време. Само три часа подоцна, околу 7 и 10 часот, земјата беше погодена од уште поголем земјотрес, со јачина од 6,5 степени по Рихтер, јавуваат локалните медиуми. Има жртви, но точниот број засега не е познат. 6:45 часот – се […]

ТЕСЛА веќе доби 146,000 нарачки за својот "Cybertruck"

ТЕСЛА веќе доби 146,000 нарачки за својот “Cybertruck”

Уште еднаш, Илон Маск беше во можност да го изненади светот, бидејќи малкумина некогаш можеа да замислат дека Тесла Cybertruck ќе изгледа вака. Првиот човек на Тесла го претстави долго најавуваниот електричен камион – Cybertruck, на церемонијата во Калифорнија пред 3 дена. Како и да е, ниту концептот на ова возило од пред неколку години, […]

Колку е опасна 5G мрежата? Светла иднина или брза пропаст?

Колку е опасна 5G мрежата? Светла иднина или брза пропаст?

Податоците што се пренесуваат преку 3G мрежата  за 24 часа, со 5G ќе можат  за 3,6 секунди! Но, како ќе реагира нашето тело кога во секоја секунда, 90 милијарди електромагнетни бранови ќе ги погодат нашите органи ? Еве што велат професорите од областа на информатиката и медицината. Технолошкиот напредок не може да се запре, но […]