Колку скопјани знаат математика? Kолку е 8/2(2+2)? Одговорите ќе ве насмеат

Колку скопјани знаат математика? Одговорите ќе ве насмеат

На македонската YouTube сцена се појави канал Мajk Show кој објавува прашања и одговори од случајни минувачи. Прашања се од општа култура а воедно се збунувачки, но сепак едноставни. За само еден ден, видеото во кое прашањето е колку е 8/2(2+2) достигна 21,000 прегледи. Дел од минувачите се потрудија да ја решат оваа равенка, а […]

Со овие лаги не застрашуваа во детството

Со што Ве застрашуваа родителите кога бевте деца? Некои со Баба Рога, некои со полиција а некои со заклучоци кои не им се познати на науката или на медицината…Прочитајте ги овде најчестите застрашувачки лаги, веруваме дека ќе се пронајдете во дел од нив. Ако пиеш кафе, ќе ти порасне опашка Ако лажеш, ќе ти порасне […]

Што открива за вас начинот на кој јадете пица

Додека го јадете своето омилено парче пица, стручните луѓе го проучуваат говорот на телото на овие лица. Истражувањата покажуваат многу интересни факти кои ги класифицираат луѓето во четири групи. Пронајдете се во една од нив. Пицата ја јадат преклопена- Овие луѓе во исто време работат повеќе работи Пицата ја јадат задолжително со нож и вилушка-Овие […]

Факти за луѓето кои се радуваат на првиот снег

Зошто некои луѓе се радуваат како,,мали деца,, кога ќе ги здогледаат првите снегулки кога ќе се разбудат наутро, а некои сосема спротивно- веднаш ќе се изнервираат? Верувале или не, но и тоа е дел од карактерот. Луѓето кои се радуваат на снег обично ги поседуваат овие карактерни особини Детето во вас сеуште постои Вие сте […]

За подобар живот-не пратете вести !

Во последните години, луѓето се повеќе обрнуваат многу големо внимание на исхраната и интензивно работат на своето здравје. Но, многу луѓе едноставно не можат да прифатат дека слушањето вести од медиумите е еднакво штетно како она што шеќерот му го прави на нашето тело. Вестите многу тешко се ,,варат,, во нашиот организам Вестите го отргнуваат […]

Зошто ,,Црн петок,, се одбележува со распродажби

Последниот петок во месец ноември со децении во светот е познат како ,,Црн петок,,кој задолжително значи и големи попусти во продавниците. Секогаш во прашање е последниот петок во месецот, ден после прославата на Американскиот Ден на благодарноста, кој се одбележува последнот четврток во овој месец. Од средината на минатиот век во Америка овој петок е […]

ФРОЈД: Пред депресијата, проверете дали сте опкружени со идиоти!

ФРОЈД: Пред депресијата, проверете дали сте опкружени со идиоти!

Еден од најконтроверзните научници од 20 век е оној кој студентите по психологија од целиот свет го нарекуваат „дедо Фројд“. За време на неговиот живот, некои го сметале за шарлатан, други пак за генијалец. Коко Шанел го нарече првиот машки феминист, а две откритија го овековечија: разоткривање на мистеријата на човечкиот сон и „пронаоѓање“ на […]

Типови на луѓе кои сигурно би ве изнервирале во јавен превоз

Возењето со градски превоз станува стресно кога одредени типови на луѓе со своето однесување ќе допринесат за дополнителна нервоза. Тие најчесто мислат дека се сами и автобусот е само нивни. Овие типови на луѓе сигурно сте ги сретнале барем еднаш во животот и секако ве изнанервирале!! За да седнат-газат се што е пред нив Носат […]

Добар впечаток, без да изговориме ниту еден збор

Говорoт на тело испраќа силни пораки за нашиот карактер дури и кога не изговараме ниту еден збор. Еве неколку совети како да оставите добар впечаток со помош на говорот на своето тело Исправено тело– Секогаш трудете се грбот да ви биде исправен, без разлика дали седите или стоите. Секако не претерувајте во тоа, бидејѓи ќе […]

Овие вештини се доживотно исплатливи

Некои работи во животот се бесплатни и покрај тоа што за многу од нив мора дополнително да се потрудите. Некои вештини е тешко да се научат, но затоа доживотно се користат. Помагаат во пронаоѓањето првенствено на самиот себе си а потоа и во останатите придобивки во животот. Квалитетен сон- Многу успешни луѓе се препознатливи токму […]