Интервјy со Ненад Келебиќ - репрезентативец во карате со интернационални успеси

Интервјy со Ненад Келебиќ – репрезентативец во карате со интернационални успеси

1.Кој е Ненад Келебиќ? Каратист со 19 – годишна кариера,професионален пожарникар веќе 4 ипол години. До сега имам настапувано на повеќе светски и европски првенства меѓу кои Европоското првенство во Лисабон 2014-та година каде освоив трето место. Исто така имам настапувано на Премиер лиги, од кои имав најуспешен настап во Лашко, Словенија и го освоив […]

Итервју со Филип Пешевски: Музиката за мене буквално е сѐ што имам и само за тоа живеам!

Итервју со Филип Пешевски: Музиката за мене буквално е сѐ што имам и само за тоа живеам!

Филип Пешевски живее во Скопје и е апсолвент на факултетот за музичка уметност, смер – соло пеење. Кога ја започна твојата музичка кариера? Филип: Мојата музичка кариера ја започнав минатата година како дебитант на МакФест со песната “Кукло моја несудена”. Дали и колку е тешко во Македонија да се занимаваш со музика? Филип: Со оглед […]

Еврпоски шампион Петар Спасеновски: "Неможев да замислам подобра завршница- во една година да станам државен,балкански и европски шампион"

Еврoпски шампион Петар Спасеновски: “Неможев да замислам подобра завршница- во една година да станам државен,балкански и европски шампион”

Минатиот пат, кога го правевме интервјуто со Петар Спасеновски, тој беше балкански шампион во категорија јуниори до 21 година – 84 килограми. Но сега Петар е актуелен европски шамшион. Кои се твоите впечатоци од европското првенство во Алборг, Данска ? На 46-тото Европско првенство што се одржа во Алборг, Данска настапував во категорија јуниори до […]

Вера Марија - тату артист

Интервју: Вера Марија, млад талентиран уметник и сопственик на “The wave” Tattoo Studio

Вера Марија Наумоска, 19 години, втора година на Факултет за ликовни уметности. Вера е млад, талентиран уметник и една од ретките млади кои се има охрабрено, своето знаење и вештина да ги примени преку отворање на сопствен бизнис “Tattoo studio”. 1.Кога започна со цртање тетоважи? Вера Марија: Со тетовирање започнав пред скоро една година. 2.Колку […]

Интервју со Петар Спасеновски, државен шампион во карате!

Интервју со Петар Спасеновски, државен шампион во карате!

  1.Колку години се занимаваш со овој спорт?      Петар: Со Карате се занимавам од мојата 6 година, активно тренирам веќе 14 години. 2.Од каде потекнува желбата за овој спорт?     Петар: На прв план беше стравувањето на мојот татко да не преминам во уметнички води, односно да тргнам по стапките на мајка […]

Интервју со Funk Shui по повод најновиот хит "Kрик"

Интервју со Funk Shui по повод најновиот хит “Kрик”

Пред се честитки за вашата најнова песна “Крик”. Дали очекувавте дека ќе стане хит за толку кратко време? Funk Shui : Не очекувавме ништо конкретно, фидбекот на луѓето ретко го проценуваме, но секогаш го цениме. Песната “Крик” е најновото дело од нас кое го доловува нашиот мајнд-сет од последниве неколку месеци. Кога го оформивте бендот […]

Цветкоски со нов национален рекорд

Цветкоски со нов национален рекорд

14 годишниот Стефан Цветкоски повторно овој викенд го собори државниот рекорд на 50 метри делфин со време 27.53 секунди. Ова на младиот пливач како да му стана навика. Тој е еден од нашите најперспективни пливачи на кој му претстои блескава иднина во светот на пливањето. Пред колку време беше твојот прв скок во базен и […]

9 октомври-светски ден на пошта

9-ТИ ОКТОМВРИ – СВЕТСКИ ДЕН НА ПОШТАТА.Тодор Пењушков – добитник на прва награда на конкурсот по повод Светскиот ден на поштата!

Светскиот ден на поштата се прославува секоја година на 9-ти октомври. Одлуката да се прославува овој ден е донесена на Конгресот на Светскиот поштенски сојуз одржан 1969 год., во Токио, бидејќи Светскиот поштенски сојуз е основан на 9 октомври 1874 год. Почнувајќи од 1971 год. Светскиот поштенски сојуз по повод 9-ти октомври распишува конкурс за […]

rudar rugby

Интервју со основачот и тренер на првиот рагби клуб во Македонија !

Во Македонија , па и на Балканот , терминот “рагби” e многу ретко слушан и користен. Поради тоа што не бил присутен толку многу како  фудбалот, кошарката, ракометот или одбојката  незначи дека овој спорт нема свои фанови. Напротив,во Македонија има поединци  кои верно го следат овој спорт и си имаат свои омилени клубови. Желбата за […]