Како изгледале првите илјадарки во Македонија?

Како изгледале првите илјадарки во Македонија?

Првите пари во Македонија биле привремена валута воведена во април 1992 година со цел да се утврди монетарната независност на Република Македонија. Со тоа е започната замената на југословенскиот динар. Интересен факт е дека Република Македонија на почетокот на својата монетарна независност немала свои железни пари. Сигурно се прашувате колку вредел тогаш денарот? Една германска […]

Интервју со Funk Shui по повод најновиот хит "Kрик"

Интервју со Funk Shui по повод најновиот хит “Kрик”

Пред се честитки за вашата најнова песна “Крик”. Дали очекувавте дека ќе стане хит за толку кратко време? Funk Shui : Не очекувавме ништо конкретно, фидбекот на луѓето ретко го проценуваме, но секогаш го цениме. Песната “Крик” е најновото дело од нас кое го доловува нашиот мајнд-сет од последниве неколку месеци. Кога го оформивте бендот […]

Цветкоски со нов национален рекорд

Цветкоски со нов национален рекорд

14 годишниот Стефан Цветкоски повторно овој викенд го собори државниот рекорд на 50 метри делфин со време 27.53 секунди. Ова на младиот пливач како да му стана навика. Тој е еден од нашите најперспективни пливачи на кој му претстои блескава иднина во светот на пливањето. Пред колку време беше твојот прв скок во базен и […]

ХУМАНИТАРНА РЕВИЈА НА АВТОМОБИЛИ ВО АСУЦ

Хуманитарна ревија на автомобили во АСУЦ

Денес на 21.10.2018 год. и покрај лошото врнежливо време, се одржа хуминатарен настан во организација на Авто мото клубот АСУЦ. На полигонот во кругот на училишниот центар се одржа ревија на автомобили. Ревијата не беше од натпреварувачки карактер но затоа имаше добра музика,дружба и многу автомобили. Манифестацијата беше најавена како хуманитарен настан за Дарко Георгиевски- […]

Патот на аџиите - репортажа од Израел

Патот на аџиите – репортажа од Израел

Во прилог Ви ја пренесуваме репортажата од личност која како дел од погелема група од Македонија ја посети светата земја и своето искуство го сподели со нас Израел Да се раскаже Израел е тешка задача, да се осети Израел е премногу едноставно, таму сѐ зрачи со јака и посебна енергија. Израел преку слики и зборови, може […]

Ансамбл "Студио Фолклор"

ФОЛКЛОРНА ПРИКАЗНА АНСАМБЛ “СТУДИО ФОЛКЛОР”

Во текстот што следува ќе ви раскажеме една прекрасна приказна што ја започна ансамблот “Студио Фоклор”, пред неколку години. Ансамблот брои околу 200 членови поделени во 5 групи во зависност од возраста на членовите. Раководната палка е под водство на маестро Љупчо Маневски, долгогодишен играорец и првенец на Н.У ансамбл “Танец”. Со малите групи  раководи […]

Skopje classic day- 2018

Изложба на олд тајмери – “SKOPJE CLASSIC DAY” 14.10.2018

Денес во Скопје во паркот кај авиончето во Општина Аеродром се одржа уште една прекрасна изложба на олд тајмери во организација на Благоја Петровски и Игор Стефановски. Сите возила беа постари од 35 год. што е услов за да го добијат епитетот и да се класифицираат како олд тајмери. Беа изложени повеќе автомобили од нашата […]

9 октомври-светски ден на пошта

9-ТИ ОКТОМВРИ – СВЕТСКИ ДЕН НА ПОШТАТА.Тодор Пењушков – добитник на прва награда на конкурсот по повод Светскиот ден на поштата!

Светскиот ден на поштата се прославува секоја година на 9-ти октомври. Одлуката да се прославува овој ден е донесена на Конгресот на Светскиот поштенски сојуз одржан 1969 год., во Токио, бидејќи Светскиот поштенски сојуз е основан на 9 октомври 1874 год. Почнувајќи од 1971 год. Светскиот поштенски сојуз по повод 9-ти октомври распишува конкурс за […]

rudar rugby

Интервју со основачот и тренер на првиот рагби клуб во Македонија !

Во Македонија , па и на Балканот , терминот “рагби” e многу ретко слушан и користен. Поради тоа што не бил присутен толку многу како  фудбалот, кошарката, ракометот или одбојката  незначи дека овој спорт нема свои фанови. Напротив,во Македонија има поединци  кои верно го следат овој спорт и си имаат свои омилени клубови. Желбата за […]